مهندس قیصر: مراکز متخلف معاینه فنی تعطیل می‌شوند

مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور، با اشاره به اینکه برخی افراد برای دریافت معاینه فنی از کاتالیست اجاره‌ای یا موقت استفاده می‌کنند، گفت: چنان‌چه مصادیق این تخلف شامل نصب یا معرفی به جاهای دیگر در مراکز معاینه فنی مشاهد شود، با آنها برخورد شدید و قانونی خواهد شد
طرح ترافیکی «کاهش آلودگی هوای شهر» در واقع ممنوعیت یا اعمال عوامل بازدارنده برای تردد خودروهای فرسوده و به تبع آن کاهش ترافیک و آلودگی هوا است.

این روزها بحث اخذ معاینه فنی خودروها با اجرای فاز دوم این طرح مورد توجه قرار گرفته است، اما افرادی با اجاره کاتالیست، سعی در دور زدن معاینه فنی دارند.

برخی افراد در برخی از تعمیرگاه‌ها با نصب موقت این قطعه بعد از دریافت مبلغی، کاتالیست را از خودرو برداشته و خودروی مورد نظر بعد از گرفتن معاینه فنی دوباره با آلودگی در شهر تردد خواهد کرد و به دلیل داشتن برگه معاینه فنی، دیگر اعمال قانون هم نمی‌شود و دوباره ضرر آن به محیط زیست و شهروندان خواهد رسید.

یکی از قطعات کاهنده آلایندگی در خودروها، کاتالیست است که قطعه بسیار حساس و مهمی است که با نصب روی مسیر دود خروجی، اثر خودروهای سواری روی آلودگی هوا را کاهش می‌دهد، این قطعه یک واکنشگر شیمیایی است که گازهای سمی در دود را با یک بازدهی مشخص به گازهای بی‌خطر تبدیل می‌کند. این قطعه در ایران در همه خودروهای دارای استاندارد یورو۲ به بعد نصب شده است، وظیفه اصلی کاتالیست حذف گازهای منواکسیدکربن، هیدروکربن‌های نسوخته و اکسیدهای ازت است.

کاتالیست در خودروهای سواری به عنوان یک مبدل عمل می‌کند و گاز منواکسید کربن را به دی‌اکسیدکربن و اکسیدهای ازت را به نیتروژن تبدیل می‌کند.

کاتالیست نقش زیادی در آلایندگی خودروها دارد و در روند معاینه فنی خودروها چک می شود، به همین دلیل خودروهایی که تردد زیادی دارند به جای خرید کاتالیست نسبت به اجاره آن اقدام می‌کنند و با دادن مبالغی به مراتب کمتر با اجاره و نصب موقت کاتالیست، معاینه فنی خودروی خود را دریافت می‌کنند و بازهم بازار سودجویی و سوءاستفاده در این هوای سرد، داغ شده، ضربه‌های مهلکی به محیط زیست و سلامتی شهروندان وارد می‌شود.

مهندس قیصر مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی و مدیر اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور با تایید استفاده از کاتالیست‌های اجاره‌ای و ابراز تاسف از این موضوع در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: این موضوع اتفاق افتاده است و دستگاه‌های ذیربط حتما باید با این پدیده برخورد جدی داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: بیشتر از هر چیز دیگر مردم باید نگران سلامتی خود و حفظ ایمنی شهر و محیط زیست باشند و توجه داشته باشند که استفاده از خودروی سالم و بدون آلودگی هوا علاوه بر کاهش آلودگی و رعایت حقوق شهروندی به سلامت جامعه کمک خواهد کرد.

قیصر اعلام کرد: معمولا افرادی که خودروی آنها دچار مشکل است و برای دریافت معاینه فنی اقدام به اجاره و نصب موقت این قطعه می‌کنند، خارج از مراکز معاینه فنی این اقدام را انجام می‌دهند و زمانی که خودرو معاینه می‌شود هم این قطعه نصب است.

وی افزود: این افراد سودجو بعد از اخذ معاینه فنی کاتالیست را از خودروی خود جدا می‌کنند و در شهر با مشکل قبلی تردد می‌کنند؛ در حالی که معاینه را دریافت کرده‌اند.

مدیر اجرایی معاینه فنی خودروهای سبک تاکید کرد: چنان‌چه در مراکز معاینه فنی این قطعه نصب شود، یا افرادی را برای نصب به جایی معرفی کنند و تخلفی در این زمینه داشته باشند، با آنها برخورد جدی، شدید و قانونی خواهد شد و مرکز نیز تعطیل می‌شود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − شش =